sobota, 25 listopada 2017

Święto Pluszowego Misia

Z okazji Święta Pluszowego Misia, które obchodzimy 25 listopada, w zuchowym skarbcu na naszym blogu pojawiły się materiały repertuarowe do wykorzystania na zbiórkach. 

Zuchmistrzowie – pochwalcie się zbiórkami organizowanymi z tej właśnie okazji. Czekamy na Wasze relacje – zuchowy@slaska.zhp.plZuchy z 1 GZ "Leśne Skrzaty", co roku, obchodzą na zbiórkach Święto Pluszowego Misia. Nie inaczej było i tym razem. Poniżej fotograficzna relacja z okolicznościowej zbiórki i pomysły zebrane przez hm. Annę Łebzuch (Namiestnictwo Zuchowe Hufca ZHP Ziemi Będzińskiej) do wykorzystania podczas zuchowych spotkań poświęconych temu tematowi.Na początek - częstowanie zuchów miodem: na suchym wafelku nałożona łyżeczka miodu

Okrzyk:
Pluszowy - Miś,
Pluszowy - Miś,
Swoje święto - ma dziś.

Piosenki i pląsy:
"Mam pluszowego misia"
Mam pluszowego misia i w łapkę głaszczę go
on łapką się przywita i śmieje się ho, ho.
Ref. Daj łapkę misiu albo dwie, w kółeczko obrócimy się. 2 razy 
Mam pluszowego misia i w uszko głaszczę go,
on oczkiem do mnie mruga i śmieje się ho, ho.
Ref. Daj łapkę misiu albo dwie, w kółeczko obrócimy się. 2 razy 
Mam pluszowego misia i w nosek głaszczę go,
on do mnie się przytula kocham go , że ho, ho. 
Ref. Daj łapkę misiu albo dwie, w kółeczko obrócimy się. 2 razy 

Zabawa:
"Stary niedźwiedź mocno śpi"
Jedno z dzieci leży kuca skulone i naśladuje śpiącego niedźwiedzia. Reszta dzieci chodzi w koło "niedźwiedzia"  śpiewając:
Stary niedźwiedź mocno śpi, stary niedźwiedź mocno śpi,
my sie go boimy, na palcach chodzimy,
jak sie zbudzi to nas zje, jak się zbudzi, to nas zje.
Pierwsza godzina niedźwiedź śpi,
druga godzina niedźwiedź chrapie.
trzecia godzina niedźwiedź łapie!
i w tym czasie niedźwiedź się budzi i biegnie w stronę dzieci. Dzieci uciekają, żeby nie dać się złapać niedźwiedziowi. Dziecko, które zostanie złapane przez niedźwiedzia, zostaje "niedźwiedziem".

Zabawa tematyczna:
Bal Misiów

Gawęda:
Krótka historia pluszowej zabawki, czytanie opowiadania "Stary zielony miś". Rozmowa nt gawędy - o ukochanych zabawkach, o szanowaniu zabawek (Wszystkim jest z zuchem dobrze), następnie każdy zuch opowiada historię swojego misia.

Gry i ćwiczenia:

Misiowa sztafeta:.
szóstki ustawione w rzędach, szóstkowy biegnie z misiem do krzesła, sadza na nim misia, wraca, następny zuch biegnie po misia, przekazuje następnemu zuchowi z rzędu, a ten znów biegnie z misiem do krzesła itd.

Wędrujące misie:
zuchy podają sobie misia "górą", każdy zuch musi misia dotknąć, ostatni zuch biegnie z misiem na początek rzędu i znów podaje górą. Zuch, który był pierwszy kiedy dostanie misia biegnie z nim do krzesła i sadza na nim misia. Wygrywa szóstka, której miś pierwszy siedzi na krześle. 

Wybór misia:
największego, najmniejszego, najgrubszego itp. zdjęcia 

Misiowe puzzle:
Układanie puzzli - pocięte karty z kalendarza z obrazkami misiów, układanie, przyklejanie na kartę

Zagadki muzyczne:
zuchy słuchają nagrane piosenki z dobranocek dla dzieci: Miś Uszatek, Coralgol, Gumisie, Kubuś Puchatek i odgadują z jakiej bajki pochodzi melodia.

Ubierz misia:
na brystolu narysowany jest duży kształt misia,  zadaniem zuchów jest  go "ubrać". Zuchy podchodzą i rysują mazakami elementy ubioru i dodatki, np. sukienkę, czapkę, kokardki, lizaka w ręce itp.

Zagadki o misiach:
zuchy odgadują przygotowane zagadki o misiach.

Majsterka:
Rysowanie portretu swojego misia, wystawa prac.
Zakładki do książek z motywem misia.

Na zakończenie – zuchy otrzymują ciastka Lubisie i misiowe butony.

oprac. hm. Anna Łebzuch

==================================================================
Pluszowe Niedźwiadki zorganizowały- Święto Pluszowego Misia

„Co ma być to będzie, misia biorę wszędzie”

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzono 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś powstał 118 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

Święto sympatycznego pluszaka postanowiliśmy uczcić 27 listopada również w naszej szkole. Bycie „Pluszowym Niedźwiadkiem” do czegoś zobowiązuje, dlatego też zorganizowały je zuchy z 36 GZ. Tego dnia wszyscy przywędrowali do szkoły ze swoimi maskotkami. Uczniowie klas I-III brali udział w konkursie plastycznym, a uczniowie klas IV- VI w konkursie poetyckim pod hasłem „Mój przyjaciel miś”. Na korytarzu pojawiła się gazetka pod hasłem „Myśli misia”, czyli przemyślenia jednego z najsłynniejszych misiów- Kubusia Puchatka. Zuchy przy pomocy swoich mam upiekły przepyszne pierniczki w kształcie misiów, którymi częstowały wszystkich, którzy mieli przy sobie maskotki. Tak więc pysznego pierniczka otrzymał pan dyrektor, nauczyciele, pani woźna, panie kucharki, przedszkolaki … no i oczywiście uczniowie.


hm.Dorota Gal

drużynowa 36 GZ „Pluszowe Niedźwiadki”