niedziela, 12 lutego 2017

Zimowisko z Dexterem!

Tegoroczne ferie zimowe zdecydowana większość zuchów z naszego namiestnictwa spędziła na zimowisku - półkolonii organizowanej przez nasz Hufiec.

W pierwszym tygodniu ferii (30.01 – 3.02.2017 r.) Zimowisko odbywało się w Zespole Szkół nr 3 w Chrzanowie. Wzięło w nim udział 45 zuchów, harcerzy ale też osób niezrzeszonych. Kadrę Zimowiska stanowili odpowiednio drużynowi i przyboczni gromad zuchowych i drużyn harcerskich.Zuchy i osoby niezrzeszone w wieku zuchowym, około 25 osób, przez cały tydzień trwania zimowiska zdobywały sprawność „Młodego Naukowca”. W poniedziałek założyliśmy Zuchowy Klub Naukowców. Każdy zuch założył swój dzienniczek, który systematycznie uzupełniał w trakcie trwania zimowiska, zapisując w nim to, czego się nauczył danego dnia lub to, co mu się szczególnie spodobało. Zuchy wykonały także swój pierwszy eksperyment – sodowy wulkan (w zbudowanych wcześniej z masy solnej makietach wulkanów) oraz poszerzyły swoją wiedzę o wulkanach, biorąc udział w quizie.


Tematem przewodnim drugiego dnia była WODA. W czasie zajęć przedpołudniowych zuchy zapoznały się ze stanami skupienia wody, wykonując eksperymenty ilustrujące m.in. przejście z jednego stanu skupienia w drugi, takie jak topnienie, parowanie i skraplanie. W tym celu m.in. obserwowaliśmy jak szybko wysychają ściereczki położone na kaloryferze, na korytarzu, na parapecie okiennym czy pozostawione w misce z wodą. Okazało się, że ciepło i wiatr wspomagają proces parowania. Obserwowaliśmy także jak skrapla się para wodna wydobywająca się z czajnika po zetknięciu się z zimną powierzchnią lustra oraz jak topnieje kostka lodu pozostawiona na spodeczku. Wykonaliśmy także pracę plastyczną pt. "Wodą malowane". Popołudniu zuchy pod opieką kadry przeprowadziły kolejne eksperymenty z wodą, tym razem słodką i słoną. Na koniec zuchy wzięły udział w zawodach sportowych, których konkurencje inspirowane były wodą m.in. spacer po kamieniach czy ślizganie się po "lodowej" powierzchni. Każdy zuch uzupełnił także swój dzienniczek odkrywcy wspomnieniem z dzisiejszego dnia, wpisując w nim lub rysując to, co najbardziej mu się spodobało lub to, co zapamiętał.
Środa upłynęła nam i naszym zuchom na poszerzaniu wiedzy o powietrzu. Dzieci wykonały szereg doświadczeń pozwalających sprawdzić m.in. czy powietrze w ogóle istnieje skoro go nie widzimy, czy ma wagę oraz co się stanie gdy je ogrzejemy lub ochłodzimy. Dzieci pod opieką kadry zastanawiały się także nad sposobami ochrony powietrza oraz skonstruowały w grupach własne poduszkowce. Na koniec za pomocą rozdmuchiwanych kleksów nasze zuchy wykonały abstrakcyjne dzieła, które możecie podziwiać na zdjęciach.
W przedostatnim dniu zuchy, jak na prawdziwych naukowców przystało, postanowiły rozwinąć swoje zainteresowania POZANAUKOWE. Przedpołudniem zastanawiały się czym jest hobby, jakie są rodzaje hobby oraz przedstawiły kolegom i koleżankom swoje zainteresowania. Poznały także zamiłowania druhny prowadzącej zajęcia, dzięki czemu wzięły udział w zwierzęcych grach i zabawach z wykorzystaniem słów Polskiego Języka Migowego (PJM). W nagrodę każdy zuch otrzymał balonowego zwierzaka "wyczarowanego" przez naszą kadrę. Popołudniu zuchy wyruszyły na bieg, w czasie którego kadra zuchowa podzieliła się z nimi swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami z nimi związanymi... M.in. druhna Ola przedstawiła dzieciom swoje umiejętności muzyczne. Zuchy wykonały instrumentację muzyczną do poznanej dzisiaj piosenki "Plastelina" oraz nauczyły się tańca "czekolada". Nasza drużynowa – druhna Natasza starała się zarazić dzieci przede wszystkim swoimi zamiłowaniami plastycznymi. W ten sposób nasze zuchy w prosty sposób wykonały efektowne kartki z okazji zbliżających się walentynek. Ponadto każdy zuch nauczył się przedstawiać w PJM. Wszystkie te starania dzielnie dokumentował nasz druh Tomek ;) Jednak to druh Michał - Komendant Zimowiska, skradł serca naszych dzieci - zarażając ich jedną ze swoich największych pasji - modelarstwem. Najpierw zaprezentował dzieciom swoje modele pojazdów kartonowych, misternie tworzone długimi tygodniami... Nasze zuchy nie mogły uwierzyć, że miniaturowy radiowóz policyjny, z otwieranymi drzwiami, jest wykonany z kartonu! Następnie każdy zuch przy pomocy dh. Michała skleił swój pierwszy, prosty model - walentynkowego amorka, baletnicy lub batmana... Mamy nadzieję, że nasi podopieczni będą wciąż szukać i rozwijać swoje pasje - trzymamy za to mocno kciuki...            Zwieńczeniem naszego Zimowiska była piątkowa wycieczka do Centrum Nauki i Zabawy Klockoland w Krakowie. Najpierw wzięliśmy udział w warsztatach „Młodzi Naukowcy”, które specjalnie dopasowaliśmy do tematyki naszego Zimowiska. Pod okiem animatora uczestnicy zimowiska wykonali i obserwowali eksperymenty chemiczne i fizyczne takie jak: „magiczny palec”, parowóz czy burza w probówce. Były to niezmiernie efektowne eksperymenty, jak w prawdziwym laboratorium chemicznym… Para bowiem buchała z probówek, a do wykonania niektórych doświadczeń wykorzystaliśmy substancje o trudnych nazwach m.in. nadmanganian potasu czy perhydrol. Po zakończonych warsztatach zuchy skonstruowały także własne roboty z klocków lego oraz aktywnie spędziły czas na zabawie w sali interaktywnej.

            Na zakończenie zimowiska każdy zuch otrzymał również drobny upominek, pamiątkowy button oraz zdecydowanie zasłużoną sprawność – „Młodego Naukowca”. To było niesamowite pięć dni, spędzonych na wspaniałej nauce poprzez zabawę.


phm. Natalia Rzepka HR