wtorek, 8 listopada 2016

Jesienne warsztaty programowo-metodyczne "Święto Jesieni"

Namiestnicy zuchowi, programowcy, kadra gromad zuchowych Chorągwi Śląskiej ZHP w sobotę, 5 listopada b.r., uczestniczyli w jesiennych warsztatach programowo-metodycznych „Święto Jesieni” zorganizowanych przez Referat Zuchowy Chorągwi Śląskiej ZHP. 

Trzydziestu siedmiu uczestników reprezentowało hufce: Bytom, Dąbrowa-Górnicza, Chrzanów, Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Jaworzno, Katowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Ziemi Mikołowskiej, Ziemi Tyskiej, Ziemi Zawierciańskiej. 

Spotkanie warsztatowe rozpoczęło się, w Ośrodku Harcerskim w Chorzowie, od podsumowania współzawodnictwa Namiestnictw Zuchowych w roku 2015/2016. Dokonała go hm. Ewa Miękina – kierowniczka Referatu Zuchowego, a nagrody dla wyróżnionych i zwycięskich namiestnictw wręczała hm. Aleksandra Lechocka – za-ca Komendantki Chorągwi Śląskiej ZHP. 

Warsztaty poświęcone były zuchowym formom pracy i ich przebieg miał dwa etapy. Pierwszy z nich to zajęcia w dwóch grupach prowadzonych przez członkinie Referatu Zuchowego – hm. Joannę Rusinowską i phm. Angelikę Witkowską dotyczące gier i ćwiczeń, gawędy i elementów teatru samorodnego. Zajęcia przeplatane były nauką nowych pląsów, piosenek i wykonywaniem tzw. „majsterek minutek”. Drugi etap - to gra instruktorska na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny”
w Chorzowie. Uczestnicy podzieleni na sześcioosobowe zastępy pokonywali ścieżki Muzeum i wykonywali zadania, by pozyskać litery do utworzenia hasła. Hasła, które było kolejnym zadaniem, tym razem międzyzbiórkowym, polegającym na opracowaniu, w powstałych na warsztatach zastępach, konspektu zbiórki zuchowej i przesłaniu go na adres e-mailowy Referatu. Grę przygotował i poprowadził hm. Adam Malarz – współpracujący z Referatem członek Rady Naczelnej ZHP. Warsztaty, wypełnione do ostatniej minuty, przebiegały w fantastycznej atmosferze. Uczestnicy z zaangażowaniem brali udział w poszczególnych zajęciach, wykazywali się kreatywnością i wieloma umiejętnościami. Każdy otrzymał zaświadczenie o udziale w warsztatach, które zakończyliśmy wspólnym kręgiem wokół ogniska. 

Serdecznie dziękujemy uczestnikom za dobrą energię i aktywny udział w warsztatach. A Dyrekcji Muzeum
„Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie, Komendzie Chorągwi Śląskiej ZHP, Pracownikom Ośrodka Harcerskiego – Hotel Skaut w Chorzowie za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. 

Czuj! Czuwaj! 
Referat Zuchowy Chorągwi Śląskiej ZHP

Więcej zdjęć w galerii na naszym profilu facebookowym