środa, 7 grudnia 2016

„Czary – mary, wosku lanie, co ma stać się… niech się stanie!

Późnym popołudniem, 2 grudnia 2016 roku, zuchy z gromad zuchowych Hufca Chrzanów (około 40 dzieci) spotkały się w Zespole Szkół w Płazie, by wspólnie bawić się i odkryć magię andrzejkowych wróżb.

Nasza Namiestniczka - pwd. Beata Zygmunt przygotowała dla nas moc atrakcji. Najpierw gromady zuchowe wzięły udział w quizie wiedzy o Andrzejkach. Zuchy musiały między innymi podać datę tego święta, wymienić kraje w których patronem jest św. Andrzej oraz podać męski odpowiednik andrzejek. Następnie gromady w czasie mini – zawodów musiały wypisać jak najwięcej znanych im wróżb. Pojawiły się powszechne znane wróżby takie jak: lanie wosku, ustawianie butów czy losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, ale też mniej znane zwyczaje, często rodem z innych krajów np.: magiczne liczby, ciasteczka z wróżbą i lanie ołowiu. Każda gromada zaprezentowała także przygotowane wcześniej na zbiórce zwyczaje andrzejkowe z innych krajów. Dowiedzieliśmy się między innymi jak wróży się w Czechach, w Niemczech i na Ukrainie. Wszystkie nasze aktywności uzupełniliśmy znanymi i lubianymi przez wszystkich zuchowymi pląsami i zabawami.

Wreszcie nadszedł czas na wyczekiwane przez wszystkich wróżby! Zgromadzone zuchy, podzielone na pięć grup, odwiedzały kolejne stanowiska, gdzie pod opieką kadry gromad zuchowych mogły zdobyć informacje o swojej przyszłości. W czasie naszej andrzejkowej zabawy można było dowiedzieć się co nieco o numerologii, odkrywając swoją szczęśliwą liczbę, a także dowiedzieć się jaka przyszłość nas czeka – wybierając jeden z ukrytych pod kubeczkami przedmiotów. Nie zabrakło także wróżby z przekłuwaniem serca z imieniem przyszłego ukochanego a także tradycyjnego lania wosku…

Każdy zuch otrzymał także słodki poczęstunek oraz pamiątkowy znaczek. Zabawa była wspaniała, toteż niechętnie wróciliśmy do domów. Wiemy oczywiście, że nasze wróżby należy traktować „z przymrużeniem oka”, jednak mamy nadzieję, że przynajmniej te pozytywne zapowiedzi dotyczące np. słodkiego życia bez zmartwień czy udanych wakacji nad morzem spełnią się w najbliższym czasie!

phm. Natalia Rzepka HR
Hufiec Chrzanów